A pajzsmiriggyel kapcsolatos rendellenességek esetében az alulműködés mellett szintén jelentős egészségügyi kockázattal bíró állapot a pajzsmirigy túlműködése. A túlműködés többnyire két hormon, a tiroxin és a trijód-tironin túlsúlyából vehető észre. Ritkábban esetekben előfordulhat, hogy a túlműködést a TSH (pajzsmirigy-szabályzó hormon) fokozott aktivitása okozza.
A pajzsmirigy-túlműködést (hyperthyreosis, hipertireózis) a statisztika alapján egy leginkább a nők körében felmerülő belső szervi rendellenességként tartottuk számon, a betegség azonban manapság egyre gyakrabban fordul elő férfiak körében is.
A pajzsmirigy-túlműködés összetett, testi és lelki okokra egyaránt visszavezethető betegség. Kialakulásában szerepet játszik a hajlam is, de minden esetben számba kell venni a beteg mentálhigiénés állapotát is. Megjelenése sokszor egy-egy életszakaszhoz köthető, az esetek többségének hátterében megfigyelhetőek pszichoszomatikus, vagyis testi és lelki okok egyaránt. Stressz, de akár nagyobb környezeti változások hatására is kialakulhat pajzsmirigy-túlműködés, de a szülés után létrejött fokozott terhelés is kiválthatja.
A fizikai okok között szerepelhet a túlzott jódbevitel, a tej és tejtermékek, valamint a cukrozott ételek és édességek nagy mennyiségben történő fogyasztása. A jódbevitel nőhet, ha túl sok jódozott sót fogyasztunk, valamint ha jódtartalmú étrend-kiegészítőt alkalmazunk.
Az egyik leggyakoribb tünet a nagymértékű, akaratlan fogyás, valamint a szemek kidülledése. Ugyancsak gyakori tünet a szívdobogásérzés, a magas pulzus, megjelenhet szívritmuszavar, fizikai terhelés esetén pedig légszomj vagy fulladás.
Előfordulhat erős izzadékonyság, kézremegés, nők esetében pedig rendszertelen menstruáció. A pajzsmirigy-túlműködéskövetkeztében kialakulhatnak továbbá különböző gyulladások, melyek tovább gyengítik az immunrendszert. Lehetséges tünetek továbbá az emésztési zavarok, a székrekedést követő hasmenés (vagy fordítva).
Pajzsmirigy-túlműködés esetén az egyik legnagyobb segítséget az életmódváltás jelentheti. Az étkezési szokásainkban ez a következőket jelenti:
- A túlzott jódbevitel miatt létrejött átmeneti pajzsmirigy-túlműködés megszüntethető a bevitt jód csökkentésével.
- Ezzel egyidőben érdemes a tej, tejtermékek és édességek fogyasztását is mérsékelni.
- Fogyasszunk lassan felszívódó szénhidrátokat, a finomlisztból készült pékáruk helyett maradjunk a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyereknél - péksüteményekből a teljes kiőrlésű sem ajánlott, magas cukortartalom miatt.
A pajzsmirigy-túlműködés kezelése súlyosságtól függően történhet gyógyszerekkel, kiegészítésként azonban alkalmazhatunk B-vitaminokat, magnéziumot, szelént, gyengült immunrendszer esetén pedig C- és D-vitamint.
Az ezen az oldalon megtalálható információk nem helyettesítik az orvos által adott tájékoztatást, az Ön számára egyedi módon megállapított szükséges életmódbeli változtatások (beleértve az egyéni étrendet) kapcsán az elsődleges forrást kezelőorvosának véleménye jelenti. Mielőbbi jobbulást kívánunk!
A szelén elősegítheti az immunrendszer egészséges működését, illetve szükséges a pajzsmirigy hormonok normál termeléséhez.
A termék szerves szelént (L-szeleno-metionint) tartalmaz, mely bizonyítottan jobban hasznosul más szelén formáknál.
Organikus barnamoszatból származó jóddal és szerves szelénnel a hatékony biohasznosulásért.