A szelén egy olyan hasznos mikroelem, amely többféle hatást gyakorol a szervezetre. Szerepe elsősorban antioxidáns hatásának van, erősíti az immunrendszert, és hozzájárul a betegségek elleni küzdelemben. Egyes kutatások szerint csökkenti a rák kialakulásának kockázatát, de a napi ajánlott mennyiség feletti tartós bevitel szelénmérgezést okozhat.
Antioxidáns hatása van a szelénnek, ami segít az immunrendszer működését és a betegségek leküzdését. Továbbá, csökkenti a rák kialakulásának kockázatát.
A szelén hiány tünetei sokfélék lehetnek. Sok embernél mindössze fáradékonyság jelentkezik, ami mögött állhat akár pajzsmirigy-alulműködés is. Előfordulhat az is, hogy anyajegyek, májfoltok jelennek meg a bőrön. Férfiaknál gátolhatja a szelénhiány a spermiumok termelését, nőknél vezethet meddőséghez is. Gyermekeknél pedig csökkentheti a növekedés normál ütemét.
Az 1 év alatti gyermekeknek elég napi 10 mikrogramm (µg), az 1-3 év közöttieknek napi 15 µg, 4-6 éves korban napi 20 µg, 7-10 éves gyereknél napi 30 µg javasolt, 11-14 éves korban napi 45 µg, 15-18 éves kor között 50 µg. A felnőttek napi szükséglete nők esetében 60, férfiaknál pedig 75 mikrogramm.
Várandósság alatt napi 65 µg ajánlott, szoptatás idején pedig 75 µg.
Amennyiben naponta több, mint 200-300 mg szelént visz be valaki a szervezetébe, úgynevezett szelenózis, azaz szelénmérgezés alakulhat ki. Ennek tünete lehet hajhullás, testszőrzetvesztés, rossz lehellet, károsodhatnak a fogak, idegrendszeri problémák jelentkezhetnek. A megengedett mennyiségen felüli bevitel továbbá növeli a daganatos megbetegedések kockázatát.
A szelénnek fontos szerepe van a pajzsmirigy megfelelő működésében. Ahogy alulműködést, úgy túlműködést is okozhat a szelénhiány. Bővebb információkat talál a pajzsmirigy-túlműködés aloldalon.
Mivel a szelén egy része a lágy szövetekben hasznosul, annak hiányában előfordulhatnak gyulladások a szervezeten belül, így például az ízületeknél is. A szelén csökkenti a gyulladást így különösen hasznos ízületi gyulladások kiegészítő terápiájaként.
A szelén segít, hogy egészséges hajunk és körmeink legyenek, egyes kutatások szerint a megfelelő szeléntartalom csökkentheti a hajhullást, és enyhítheti a fejbőr szárazságát, ami a korpásodáshoz vezet. Antioxidáns hatásának köszönhetően gátolja a bőr öregedését. A szelén az E-vitaminnal kombinálva megakadályozza a szabad gyökök kialakulását, képes csökkenteni a bőrrák rizikóját és a napon való leégés kockázatát.
A szelént jellemzően étkezés során tudjuk bevinni a szervezetbe. Alapvetően a magas fehérjetartalmú ételekben található meg, mint amilyen a hal, húsfélék, tejtermékek, tojás, valamint a hüvelyes zöldségek. Az e-vitamin hozzájárul a szelén pozitív tulajdonságainak a kifejtéséhez, de például a kén, vagy az arzén csökkenti, gátolja a hatását.
A szelén és a cink egyaránt megtalálható húsfélékben, borsóban, tojásban. De vannak szelén tartalmú zöldségek is.
Ma már sok gyártó termékei közül lehet választani. Ami a legfontosabb, hogy jó minőségű, megbízható márkát érdemes használni, amennyiben bizonytalanok vagyunk, kérjük ki orvosunk véleményét. Mi nyugodt szívvel ajánljuk a következő terméket: BioCo Szerves Szelén MegaPack tabletta 120 db.
Mivel a szelén kis mennyiségben hasznos, nagyban ártalmas, így azt minden esetben az előírt adagolásnak megfelelően kell szedni, de javasoljuk a háziorvossal történő konzultációt a szedés megkezdése előtt.
Minden gyártó tájékoztatójában megtalálható, hogy mikor és mennyi szelént kell bevenni, de érdemes megkérdezni a háziorvos, kezelőorvos véleményét is.
Minden esetben érdemes kezelőorvossal, háziorvossal konzultálni arról, hogy meddig kell szedni a szelént.
A szelén elősegítheti az immunrendszer egészséges működését, illetve szükséges a pajzsmirigy hormonok normál termeléséhez.
A termék szerves szelént (L-szeleno-metionint) tartalmaz, mely bizonyítottan jobban hasznosul más szelén formáknál.
Organikus barnamoszatból származó jóddal és szerves szelénnel a hatékony biohasznosulásért.